פונדקאות בארץ

מתוך Wiki.co.il

(הופנה מהדף Pundekaut)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פונדקאות

פונדקאות מאיפה מתחילים?


תוכן עניינים

הקדמה

כמו זוגות רבים גם אנחנו שמענו מהרופא ביום בהיר אחד שכדאי לנו לשקול את אופציית הפונדקאות,באותה תקופה רק אושר החוק כך שלא ממש ידענו איך להתחיל. גייסנו את כל המשפחה לאתר מידע ככל האפשר וככל שידענו יותר כך גם עלו שאלות נוספות: איך נדע שהיא מתאימה? מה לשאול אותה? כמה משלמים? ומאיפה נגייס כל-כך הרבה כסף כשיש משכנתא ... לשמחתנו נתקלנו באנשים נפלאים שכל אחד הסביר ונתן עצות מועילות כך שלאט לאט הרגשנו שאנחנו מחילים לקלוט למה אנחנו נכנסים. מובן שתוך כדי התהליך הלימוד נעשה יותר ויותר מעמיק והבנת המונחים שהיו ערטילאיים עד לאותו רגע הופך להיות ממשי. ספר זה אינו בא לדון בדילמות המוסריות שכרוכות בתהליך העדין והמורכב הזה מתוך הנחה שהזוגות כבר שקלו את הנושא ובחרו באופציה זו ,וכל מי שחושב אחרת כבודו במקומו מונח. במהלך החיפוש נתקלנו בנשים מופלאות ,ברופאים חדורי מוטיבציה לא פחות מאיתנו ,עורכי-דין שהקפידו על כיסוי כל הצדדים האמורים בהתקשרות ועוד המון אנשים טובים. אז עבור כל אותם הזוגות ,כל אותן נשים מופלאות ,המשפחות המלוות וכל מי שמתעניין מיועד ספר זה. ספר זה אינו בא להחליף אנשי מקצוע כגון רופאים או פסיכולוגים ובוודאי שלא עורכי דין אלא לתת זווית נוספת של אנשים שחוו את התהליך בעצמם. פעמים רבות תקראו במהלך הספר כי התהליך אינו קל , אל תפחדו התהליך גם אינו מסובך, אין צורך להיות מדען דגול כדי לצלוח את התהליך אפילו לא מיליונרים ,צריך בעיקר נחישות ומזל כדי להגיע את התוצאה החיובית, בחרנו להדגיש את מורכבות התהליך בעיקר כדי "להכיר את האויב" מכיוון שלדעתנו ככל שמכירים את המכשולים,ויודעים שאתם לא היחידים שמתמודדים איתם כך קל יותר לצלוח את התהליך. והכי חשוב שיהיה בהצלחה!

עצה לדרך:

גם אם כולם מייעצים לשמור על אופטימיות לא מומלץ להכנס לתהליך בעניים עצומות, ככל שתדעו מה הקשיים הצפויים (לאו דוקא קשיים נדירים) כך יהיה קל יותר להתמודד איתם ברמה הטכנית לפחות (ברמה הנפשית זה פשוט בלתי אפשרי )


לפני שמתחילים

קיבלתם את הצעת הרופא לשקול את אופציית הפונדקאות או שהחלטת להיות פונדקאית,לפני שמתחילים להיכנס לזה כדאי שתבינו במה זה כרוך,מהם הדילמות המוסריות שבתהליך ומהם הסיכונים שעלולים לנבוע מכך.אל תקלו ראש בזה ,כדאי להיכנס לתהליך כשאתם שלמים עם ההחלטה כדי למנוע אי נעימויות בהמשך הדרך. אפשר לדבר עם הסביבה הקרובה ולשמוע את דעתם ואפשר גם להיעזר באנשי מקצוע וכל אחד מאיתנו יודע מהי הדרך הנכונה עבורו. בספר זה איננו דנים בדילמות המוסריות שעולות מן התהליך לא מתוך בחירה להתעלם מהן אלא מכיוון שהרצון לכתוב את הספר הזה נבע מתוך רצון לשתף בדרך שבה בחרנו זוגות שחולקים איתנו השקפת עולם דומה לגבי תהליך הפונדקאות.

עצה לדרך:

"רצונו של אדם כבודו" – כמו שאתם רוצים שיכבדו את דעתכם,אל תפסלו ואל תשללו כל דעה שאינה כדעתכם.

עצה להורים המיועדים:

אם אפשר להירשם לאימוץ בארץ (דרך משרד הרווחה) , נכון שלא רוצים לחשוב על זה אבל אף אחד לא מבטיח לכם ילד בסוף התהליך והזמן אינו עומד מלכת, כמו כן ה"ועדה" דורשת אישור מפסיכולוג או עו"ס על קבלת יעוץ מקצועי מתאים, לרבות בדבר אפשרויות הורות אחרת (אמוץ).בכל מקרה הרישום לתור של האימוץ לא מחייב והוא מתחיל ביום בו הגשתם בקשה.

סקירה קצרה

כמו כל דבר אצל העם היהודי גם לגבי נושא הפונדקאות קימת התייחסות עוד במקרא.יש הרואים בסיפור אברהם-שרה-הגר את סיפור הפונדקאות הראשון,הגר נכנסה לתוך מערכת היחסים של אברהם ושרה כפונדקאית עבורם. ישנן ארצות המאפשרות פונדקאות על בסיס דומה כלומר שהפונדקאית נושאת עובר שהופרה מן הביצית שלה ומן הזרע של האב המיועד, החוק במדינת ישראל אינו מתיר פונדקאות כזו ומגדיר במפורש כי הפונדקאית תשא הריון שבו אין לה כל חלק גנטי כלומר הביצית אינה שלה אלא של האם המיועדת או מתרומת ביציות כל זה כדי להימנע ככל האפשר מתסריט האימה בו האם הנושאת תחליט של למסור את הילד מכיוון שכאן הילד אינו ילדה בשום צורה שהיא. החוק שהוגדר לפעמים הוא מעורפל למדי מכיוון שהוא נחקק לפני שהיה מידע מספק על התהליך, וכדי "לעשות סדר" בבלגן קיימת ועדה או בשמה המלא " ועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים" שתפקידה הוא לוודא כי התהליך יהיה הוגן לשני הצדדים,וכי הצדדים מתקשרים בניהם כחוק, אולם כפי שציינו החוק אינו מפורט דיו ולכן ניתן לשנות לעיתים את חוקי הועדה.

עצות לדרך:

לקחת אויר – התהליך לא קל

להיות אופטימיים – לפעמים זה עוזר.

לא לשכוח לנשום – אנחנו רוצים להגיע למטרה הנכספת.


האם ומתי לשתף את הסביבה הקרובה

כמו תמיד, אתם מכירים את עצמכם ואת הסביבה הכי טוב, או לפחות כך נדמה לכם. יש כאלה שקשה להם לשתף אפילו בני זוג, ויש כאלו שמשתפים את כל העולם אנחנו ממליצים לשתף את הסביבה הקרובה ביותר בלבד לפחות עד שתרגישו יותר "בעניינים" לגבי התהליך ממספר סיבות.

בעד לספר:

לפעמים אין פשוט ברירה ואם אתם רוצים עזרה כלכלית ומכיוון שמדובר בנטל כלכלי לא קטן, רוב הסיכויים שאתם רוצים עזרה כזו, אתם תאלצו לספר למשהו.

חברים ומשפחה יכולים להעלות נקודות שלא חשבתם עליהם לגבי התהליך.

תמיכה נפשית: כמו שכבר הבנתם (ועוד נחזור ונאמר) התהליך הוא ארוך ומתיש למרות האור שבקצה, חבר או חברה קרובים יכולים להקל ולו במעט את הנטל.

"חבר מכיר חבר": כולם מכירים את העובדה (לטוב ולרע) שכולם מכירים את כולם פה בארץ, ותתפלאו כמה אנשים מהסביבה מכירים משהו שמכיר את התהליך מקרוב ואפילו אנחנו שמגדירים את עצמנו כזוג מסוגר שמחנו לדבר עם זוגות אחרים (ובואו נודה על האמת הנשים מדברות הגברים מקבלים דיווח )

למה לסבך תהליך שהוא מורכב מלכתחילה ,למה להסתבך עם שקרים וחצאי אמיתות, לא עשיתם כל רע לאיש אז למה להסתיר?


הסיבות נגד:

לפעמים מרגישים לחץ מן הסביבה ,ועם כל טיפול שנכשל תאלצו לענות לשיחות טלפון כשאין לכם כח אפילו לענות "האלו" – לכן גם לאלו שאתם מספרים תודיעו מראש לא להתקשר ורק כשתהיה תשובה חיובית אתם תעדכנו.

"חבר מביא חבר" – כמו שכבר ציינו זוהי מדינה קטנה שבה כולם מכירים את כולם ומנגד זוהי תקופה קשה רגשית אז אם אין לכם כח לשאלות חטטניות שחודרות לתחום הפרט תבקשו מכל מי שבחרתם לספר לו לשמור את המידע לעצמו.

עצות לחיים

לבחור היטב את החברים הקרובים

לכל אחד יש את רמת הפרטיות החביבה עליו יש שלא מספרים כלום לאף אחד ויש שמשתפים את כל העולם (ואפילו פונים לעיתונות) אנחנו ממליצים שלכל אחד בתהליך ישריין אוזן קשבת מחוץ לפרטנרים לחוויה ואם אתם הטיפוסים הכי דיסקרטיים שבעולם, סוכני מוסד שב"כ למיניהם תכינו לכם תמיכה מקצועית.איך ומתי לספר לילדים

אם אתם זוג עם ילדים או את פונדקאית מיועדת עם ילדים אנחנו ממליצים להסביר את התהליך בפשטות לילדים (כמובן כשמדובר בילדים שניתן לנהל איתם שיחה) ולשאול אותם לדעתם, מכיוון שהילדים הם חלק בלתי נפרד מן ה"משפחה" החדשה . אל תניחו כי הילדים קטנים מידי וכי הם לא מבינים, ילדים קולטים ה-כ-ל וכשהם רואים את אמא הולכת לבדיקות בבית החולים הם עלולים להסיק מסקנות שגויות. אם מדובר בילדים קטנים אנחנו ממליצים לא להסביר להם על התהליך כל עוד הוא לא רלוונטי כלומר כל עוד לא חתמתם חוזה ,אם מדובר בילדים מבוגרים יותר חשוב לספר להם מוקדם ככל האפשר כדי לשמוע את דעתם לגבי התהליך וכן כדי שתראו להם כי דעתם חשובה לכם ואינכם מזלזלים בה . מנגד אתם לא חייבים לשתף אותם בכל הקשיים שאתם עוברים ילדים נוטים להזדהות עם ההורים , תנו להם להיות ילדים. חשוב להדגיש בפני הילדים של מי התינוק כדי שלא יעלו בהם הספקות שאמא מסרה את אח שלהם. יש הורים שמספרים את התהליך כמו שהוא , יש הורים שלא מסוגלים להיות בהריון כמו נשים אחרות, ויש נשים טובות שמוכנות לעזור להם להביא ילד לעולם והם כולם ביחד הולכים לבית החולים כדי לנסות ולהביא תינוק לעולם. אנחנו אהבנו את הדרך שבה בחרה הפונדקאית שלנו להסביר לילדיה על התהליך, היא הביאה שפנה בהריון הביתה וכשהשפנה המליטה הילדים חילקו את השפנפנים לחברים הקרובים,והיא הסבירה להם שכמו שהם גרמו לחברים שלהם להיות מאושרים עם השפנפנים הקטנים כך היא מתכוונת לעזור לזוג ולשמור להם על התינוק שלהם בבטן שלה ואחר כך היא תמסור להם אותו בחזרה. בחוזה שנחתם חובה על ההורים להגדיר מראש שיחות ייעוץ עם אנשי מקצוע שיעמדו לרשות הפונדקאית וילדיה כך שאם אינכם יודעים איך להעביר את המסר לילדים כדאי לשקול עזרה של מקצוענים.

עצות לדרך

לכולם

דברו בשפה פשוטה וברורה לילדים, אל תתחמקו ממתן תשובות הילדים הם חלק מן התהליך והם חייבים להבין שמתחשבים בדעתם. אנחנו הגדרנו את התהליך כולו כך: הפונדקאית שומרת הכי טוב על הילד שלנו ואנחנו נשמור הכי טוב על הילדים שלה על כל המשתמע מכך. חשוב לוודא עוד לפני ההתקשרות שקיים סידור עבור הילדים לימים שבהם יש צורך להגיע לבית החולים, ואם קיים קושי בזמן מסוים - לדוגמא מי שאמור לשמור על הילדים לא יכול בימי שישי להגדיר פיתרון- לדוגמא ההורים יממנו שמרטף אם יהיה צורך להגיע למרפאה ביום זה .


לפונדקאית

עם היוודע על הריון שתפי את הילדים בשמחה והדגישי בפניהם כי הילד יחזור להורים שלו עם הלידה, כדי למנוע חששות של ילדים שאימא כבר לא שלהם.מאיפה מתחילים?

לזוג (ההורים המיועדים)

ראשית דבר,על מנת להיות בטוחים שאתם אכן עומדים בדרישות הסף לקבלת אישור לעבור את התהליך בעזרת פונדקאית,יש לצור קשר עם מתאמת הועדה מטעם משרד הבריאות. אל המתאמת יש לשלוח חוות דעת מרופא נשים מומחה שבה הוא אומר כי האם המיועדת לא יכולה להיות בהריון או שההריון מסוכן עבורה. בכל מקרה האישור אינו כרוך בתשלום ואין בו כל התחייבות, הוא רק מהווה אישור עקרוני של הועדה לכך שהזוג מבחינה רפואית זכאי להעזר בפונדקאית. במהלך השיחה עם המתאמת תקבלו מידע ראשוני וכן ישלחו אלכם הביתה המסמכים שיש למלא על מנת לקבל את האישור הסופי.

תנאי הסף שעל הזוגות לעמוד בהם על פי חוק הם:

בני זוג, בגירים, תושבי ישראל (לא זוגות חד מיניים) הזרע המשמש להפריה חוץ גופית הוא של האב המיועד שיקול גיל בני הזוג: "גילם של בני הזוג ילקח בחשבון על ידי ועדת האישורים בעת בחינתה את מידת התאמתם לתהליך. ככל שגילם של ההורים המיועדים גבוה מגיל ההורות הטבעי והמקובל (50-48) יעלה משקלו של פרמטר זה במסגרת כלל שיקולי הועדה באשר להתאמת ההורים המיועדים"

אם את שוקלת להיות פונדקאית: המלצה שלנו : התייעצי עם הסביבה הקרובה הורים,אחים,חברים, בני זוג ואפילו הילדים אם הם גדולים מספיק כדי להבין במה מדובר, זהו תהליך מורכב שדורש המון אנרגיות ובלי תמיכה מסביב יהיה קשה לעבור אותו כמו כן רק הסביבה הקרובה לך מכירה אותך ותוכל להגיד לך בכנות מהם הקשיים שאת עלולה להיתקל בהם וכך תוכלי לקבל זווית נוספת על התהליך הזה.

תנאי הסף שהמועמדת צריכה לעמוד בהם על פי חוק:

גיל: רק נשים מעל גיל 22 ומתחת לגיל 38 שנים

לא נשואה (גם לא בהליכי גירושין)

גרושה לפחות שנה

אם אינך יהודיה תוכלי לשמש בארץ כפונדקאית רק לזוגות שאינם יהודים

הרית וגידלת ילד אחד לפחות

לא ילדת מעל ארבע פעמים

עברה לפחות שנה מאז הלידה האחרונה.

אינך בעלת רישום פלילי (לא כולל עברות תנועה)


עצות לדרך

לשריין טונות של סבלנות, זהו תהליך עדין ומורכב, זוגות רבים מגדירים זאת כחתונה של שלושה אנשים אם אתם לא מגובשים לגבי התהליך אל תהססו ללכת לייעוץ מקצועי שיוכל לכוון אתכם ואולי גם לעזור בהמשך הדרך.האם לאתר פונדקאית לבד או דרך משרדי תיווך?

כמו לכל דבר לכל שיטה יש את החסידים והמתנגדים לאותה שיטה, כמי שהתנסו גם בחיפושים לבד וגם דרך משרד תיווך אין לנו עדיין דעה ברורה מה עדיף , לכל דרך יש את היתרונות ואת החסרונות שלה ורק אתם תוכלו לדעת מה מתאים לכם.


הדרך העצמאית:

לזוג:

זוהי מאתגרת שמאפשרת לכם להוזיל עלויות באופן ניכר שכן את כל ההתרוצצות תעשו בעצמכם מנגד את האינפורמציה תקבלו ישירות אליכם ללא כל מתווכים. אם יש לכם תמונה ברורה מי צריכה להיות הפונדקאית שלכם, אם יש לכם סבלנות, אם אתם רוצים קשר אישי ובלתי אמצעי עם הפונדקאית בחרו בדרך זו. זה אמנם נראה מפחיד יותר בלי "אבא ואמא" שיחזיקו לכם את היד מנגד הוא כך מתאפשרת לכם דרך להכיר קצת יותר טוב את מי שעתידה ללוות אתכם בתהליך ,כך תוכלו לראות איך אתם מתקשרים ,פותרים מחלוקות ועד כמה היא מסורה לתהליך.


לפונדקאית:

זוהי דרך שתתאים לך רק אם את מאלו שיודעות מה הן רוצות ויודעות לעמוד על כך. כאן תצטרכי לנהל משא ומתן לבד מול בני הזוג כשאת בעמדת מיעוט מולם כשאת עלולה להיפגש עם מספר זוגות עד שתמצאי את הזוג ה"אחד" מנגד זוהי דרך נוחה להכיר זוג "כלבבך" כמו כן תוכלי לדרוש מעט (והדגש הוא על מעט) יותר כסף מאשר הסכומים שיוצעו לך דרך משרדי התיווך שכן חלק מהסכום שהזוג חסך יוכל להגיע ישירות אליך.


דרך משרדי תיווך:

זוהי דרך לעצלנים שבינינו (גם הזוגות וגם הפונדקאיות), אלו שרוצים שמשהו אחר ידאג לפרטים הטכניים.אנחנו חייבים להדגיש כי זו אינה בהכרח הדרך המהירה ביותר לאתר פונדקאית או זוג ולחתום על החוזה. משרדי התיווך דואגים לקשר בין הזוגות לאם פונדקאית , להכין את כל המסמכים ל"ועדה " ובכלל ללוות את התהליך עד לחתימת החוזה. שימו לב קיימים שני חוזים נפרדים :האחד מיועד להתקשרות בניכם למשרד התיווך והשני הוא חוזה התקשרות בין הזוג לבין הפונדקאית ועם חתימת החוזה אין המשרדים נוטלים כל אחריות לגבי תקלות בהמשך הדרך (לדוגמא: הפונדקאית או הזוג חזרו בהם יום אחרי חתימת החוזה). דברים שחשוב לשים לב אליהם: יש משרדים שמצודדים בגישת קשר הדוק בין הזוג לבין הפונדקאית ויש שמצודדים בקשר קלוש , חשוב שתבהירו מה עמדתכם על מנת לתאם ציפיות. חשוב לקרא בחוזה ההתקשרות של הזוג למשרד: את כמות המרבית של פונדקאיות שתוכלו להיפגש עימן, עבור כל פונדקאית נוספת תדרשו לתשלום נוסף . תוך כמה זמן תוצג בפניכם פונדקאית,ואם לא תהיה התאמה בניכם תוך כמה זמן תפגשו עם הפונדקאית הבאה ,תארו לכם שתאלצו להמתין חצי שנה בין פונדקאית אחת לשנייה. בחוזה ההתקשרות של הפונדקאית למשרד קיימים סעיפים מגבילים לגבי פעם נוספת לפונדקאות. משרדים רבים מאפשרים ליווי התהליך גם אחרי חתימת החוזה יש לשים לב אם תהליך זה כרוך בתשלום נוסף או בחינם.

עצות לדרך

כשאתם מחפשים שותפים לדרך היו הגיוניים,אם אתם רוצים למצוא שותפים מהר הגדירו לגביהם דרישות הגיוניות. אם את רוצה להיות פונדקאית אל תתני את זה בזוג עשיר,רוב הזוגות אינם כאלו. אם אתם זוג שמחפש פונדקאית אל תחפשו אחת שעושה מדיטציות כל בוקר,רובינו לא נוהגים כך. פרטים אודות המשרדים השונים ניתן לקבל אצל מתאמת הוועדה ולעבוד רק עם כאלו על מנת להמנע ממפח נפש, אולם שימו לב כי אין כל פיקוח רישמי על משרדים אלו וההתקשרות הינה באחריותכם בלבד. גם אם החלטתם על הדרך העצמאית ובוודאי אם החלטת על משרדי התיווך השונים כדאי להיפגש קודם עם מספר משרדים כדי לקבל מידע מה אתם מקבלים מהם,מידע נוסף על התהליך,המחירים המקובלים ומה החסרונות של המתחרים.... אם בחרתם בחברת תווך מסוימת אל תהססו לבקש ממליצים גם אם אלו זוגות שנבחרו בקפידה על ידי המשרדים עדיין ניתן לקבל התרשמות נוספת על המשרד ע"י אותם ממליצים. אם החלטתם ללכת על משרד תיווך אנחנו מאד ממליצים לנסות ולהגדיר פרק זמן בו אתם מנסים לאתר פונדקאית לבד, אולי המזל יאיר לכם ותתקלו בשותף די מהר, כמו כן תוכלו קצת יותר להכיר מהן הדרישות שלכם לגבי השותפים העתידיים.

עצה לחיים:

אל תסמכו על הבטחות שנאמרו בעל-פה דאגו שהכול יהיה רשום בחוזה.

איתור מועמדות/ זוגות באופן עצמאי

אז איך מתחילים? מנסחים מודעה קצרה בסגנון: "דרושה פונדקאית חד הורית 22-38 לזוג מאזור צפון/מרכז/דרום טלפון..." או "מעוניינת לשמש כפונדקאית לזוג מאזור הצפון/דרום/מרכז טלפון..." את המודעה אפשר לפרסם בעיתונים הגדולים או במקומונים שמחולקים חינם ,כמו כן ניתן לפרסם בלוחות "דרושים" באינטרנט או בפורומים (עיין ערך) בנושא פונדקאות. שיטה נוספות הן לפרסם בלוחות מודעות (ולא על עצים! כדי שלא תהרסו לנו את מעט הירוק שנותר) באזור של גנים ,בתי ספר או מתנ"סים אולם שיטה זו לא מומלצת (מנסיון) ממספר סיבות: אם אתם לא בתחום השילוט רוב הסיכויים שתוך זמן קצר יכוסה השלט שלכם בשלט של משהו אחר,למודעות אין זמן ואם המודעה שרדה אחרי חודשים אתם עוד עלולים לקבל שיחות טלפון לא רלוונטיות. יש את שיטת "חבר מביא חבר" בת הדודה מכירה משהיא שאחותה מעוניינת להיות פונדקאית או מחפשת פונדקאית היתרון בשיטה זו שניתן לקבל המלצות על אותו בן אדם החיסרון: אם אינכם מעוניינים לשתף אנשים לא קרובים בפרטי התהליך, או אם אינכם מעוניינים להמשיך את הקשר אחרי הלידה. אנחנו גם שמענו על שתי נשים שדיברו בניהן בתחנת האוטובוס ומכאן בא ילד חדש לעולם כך שכמו תמיד גם פה קצת מזל לא יזיק.ם איך להעביר את המסר לילדים כדאי לשקול עזרה של מקצוענים.

בשיחת הטלפון הראשונה:

הכי חשוב לברר אם הצד השני רציני (את מי היא שיתפה בהתלבטות מנגד על סמך מה הזוג החליט שהוא פונה לפונדקאות) ,אם הוא עומד בתנאי הסף של הועדה (מצב משפחתי,גיל,לידות ודת) ומה מקום המגורים. אם רואים ששני הצדדים מסכימים להמשיך מכאן, מגדירים מקום ניטרלי כמו בית קפה שבו יפגשו כל השלושה,חשוב שהמקום יהיה ניטרלי כדי שכל הצדדים ירגישו בנוח לקראת פגישה נרגשת ממילא . בכל שיחת טלפון עולה שאלת השאלות, כמה זה עולה? לשני הצדדים מומלץ לברר קודם כמה מקובל בשוק ועד כמה הם מוכנים להתפשר, זכרו כסף הוא לא הכל בחיים אבל הוא גם לא חלק זניח בהם.

לפני או במהלך הפגישה הראשונה:

אחרי שוידאתם כי המועמדת עונה על דרישות הסף של הוועדה, כדאי לבדוק את מידת רצינותה של הפונדקאית וגם את מידת התאמתה, בקשו ממנה להוציא תעודת יושר מהמשטרה, אמנם זה לא עולה הרבה אבל מן הראוי שתודיעו לה שבפגישה אתם תחזירו לה את העלות מכיוון שבסופו של דבר היא עושה זאת בשבילכם. כמו כן שתבצע את בדיקות הדם (בקופת החולים שלה) שמופיעים בטופס "דרישות רפואיות מהמועמדת להיות אם נושאת" בדיקות אלו נועדו לשלול מחלות כגון צהבת ואיידס.

עצות לדרך:

מומלץ ביותר לרכוש קו טלפון חדש וכן להגדיר כתובת אמייל חדשה שאותם תפרסמו במודעה ואותם תנתקו ביום שתחתמו חוזה,גם כדי שלא יזהו אתכם וגם כדי שלא יטרידו אתכם אחרי שחתמתם חוזה.

עדיף להתאפק ולהקשיב להודעות מתא קולי ולא לענות מיד לשיחות כדי לסנן כל מיני סקרנים ופסיכופטים למיניהם (ויש לא מעט...). כדי להימנע מעוגמות נפש מיותרות כדאי להתקשר ביום המפגש כדי לוודא שהפגישה עדיין תקפה.

לא להמתין יותר מחצי שעה, אלא אם כן קיבלתם שיחת טלפון שמסבירה את העיכוב, אין לכם רצון להכיר אנשים לא אחראיים.

הכינו לכם מספר צילומים של הטופס עם בדיקות הדם (טופס מספר 7) אותם צריכה הפונדקאית לבצע בקופת החולים שלה. גם אם נפגשתם עם הפונדקאית והתרשמתם ממנה לטובה,לא מומלץ להמשיך לשלבים הבאים מבלי שיהיו לכם התוצאות של בדיקות הדם מקופת החולים שלה ואת תעודת היושר מהמשטרה גם אם זה מעכב את התהליך במספר ימים. מפני שאולי תגלו משהו שבעקבותיו תחליטו שאתם לא מעוניינים להמשיך איתה בתהליך ,סיבה נוספת היא שנשים רבות מקבלות "רגליים קרות" כשהם מבינות שהתהליך עצמו כבר מתחיל והוא לא משהו ערטילאי שיקרה אי שם בעתיד.

עצה לחיים:

נכון, אנחנו זוג די שמרני אבל עדיין אנחנו לא ממליצים להיכנס להתקשרות שאינה חוקית עם כל מיני אנשים שזה עתה הכרתם, גם אם הם נשמעים נחמדים, כבר יש אפשרות לבצע את זה בצורה חוקית בארץ למה אתם צריכים צרות, גם אם תנאי הוועדה נראים קצת שמרנים, קטנוניים ומציקים כדאי להקשיב לבעלי הניסיון כדי שלא תיכוו כמו אחרים.


הפגישה הראשונה

בין אם אתם נפגשים דרך משרד תיווך ובין אם אתם נפגשים עצמאית הכי חשוב לא לטפח ציפיות לא הגיוניות נכון שהתהליך הוא קצר (יחסית) אולם הוא תהליך לא קל מבחינה פיזית ונפשית. אתם לא עומדים להיפגש עם חבר אלא להיפגש לצורך התקשרות חוזית לצורך מטרה מסוימת. מובן שלכל צד יש את החששות ואת הציפיות שלו לכן כדאי לדבר על זה מוקדם ככל האפשר. אם אתם מהאנשים ששוכחים הכל בשעת לחץ כדאי להכין דף עם נקודות עיקריות לשיחה כדי שתדעו שהנקודות שחשובות לכם הובהרו. חשוב לתאם ציפיות ואיך מתמודדים עם קשיים לא צפויים לדוגמא: חלילה מתגלה מום בעובר והרופאים ממליצים על הפלה מה עושים? האם מבצעים בכל מקרה בדיקת מי שפיר ?

להורים המיועדים כדאי לשאול:

למה בחרת להיות פונדקאית? קיימות תשובות רבות ומגוונות לשאלה זו ואין "תשובה נכונה" אולם חשוב לראות האם היא עונה בכנות, אם היא עונה שזה מתוך אידיאלים כדאי לבדוק עד כמה העקרונות שלה יציבים ,אלו עוד עקרונות יש לה ועד כמה העקרונות שלכם דומים. איך היא תגיע לטיפולים? כדאי לבדוק האם קיימת תחבורה ציבורית ממנה למרפאה ובאילו שעות וכן להבהיר מי ישא בהוצאות הנסיעות . מי יטפל בילדים בימים שיש בדיקות או במקרה בו היא תידרש לנוח יותר מיום אחד לדוגמא אם תידרש שמירת הריון? אל תסתפקו בתשובה "אל תדאגו , אני כבר אסתדר" , כדאי להסיר מכשולים מוקדם ככל האפשר. איך עברו עליה ההריונות? כמה הפלות היא עברה? האם ההפלות היו יזומות? האם היא סבלה מבעיות מיוחדות במהלך ההיריון? האם היא עברה ניתוחים קיסריים? – שאלות אלו חשובות כדי שתתנו עליהם את הדעת במידה ואת מעוניינים להיכנס איתה לתהליך, אם יש לכם ספק שמה עלולה לצוץ בעיה כלשהי, התייעצו עם הרופא שלכם. בכל מיקרה כדאי ליידע אותה כי היא תידרש להמציא מסמכים מבית החולים כל על הלידות וההפלות שהיא עברה. האם קיים בן זוג? אם כן עד כמה הוא קבוע? ואם אין מה יקרה כשיהיה ? אם יש בן זוג קבוע חשוב לשמוע מה דעתו על הנושא, בן זוג מתנגד עלול להוות מכשול לכן התרשמו עד כמה הפונדקאית איתנה בדעתה לשאת את תינוקכם. מה דעת המשפחה שלה? הייתה לנו מועמדת מבית דתי שטענה שהיא תסתיר את זה מהמשפחה וכשהסברנו שקצת קשה להסתיר הריון בפרט בחגים היא החליטה לבטל. או מועמדת אחרת שסיפרה לאמא שלה רק לפני חתימת החוזה והאמא בעיקבות טלנובלה הטילה ווטו והחוזה לא נחתם.

לפונדקאית כדאי לברר

היכן יבוצעו הטיפולים? כדי שתוכלי לברר איך תגיעי לשם בכוחות עצמך, בכל כמה זמן מגיעה תחבורה ציבורית לאזור והאם מדובר במרפאה מוכרת. האם מדובר בתרומת ביציות? אם כן האם היא תדרשי לנסוע לשם כך לחו"ל? איך תפוצי במידה ותאלצו להמתין עד שהרופא יביא את העוברים. מאיפה מביאים את הביציות כלומר עד כמה המרפאה מוכרת מבחינה רפואית כלומר האם מבצעים לתורמת בדיקות איידס וצהבת? מה יקרה אם היא תתחילי טיפול ומסיבה כלשהי שלא תלויה בך לא תבוצע ההחזרה האם היא תפוצי על כך? האם ההורים יסייעו בתשלומים לעוזרת בית אם יהיה צורך בשמירת הריון? שימי לב האם התשלום הינו במסגרת התשלום הכולל או בניפרד.

לשני הצדדים:

הגדירו מראש את מהות הקשר : קשר מרוחק או קשר אינטנסיבי? כמה שיחות בשבוע הן ברמת הסביר? האם הזוג זכאי לבקר בבית בפונדקאית? אם כן כל כמה זמן?- כמובן שכל ביקור כזה חייב להיעשות כשקובעים מראש ולא בצורת "במחני פתע".והאם אתם תהיו זכאים להיות נוכחים במהלך הבדיקות הרפואיות שלה?מה דעת הצדדים בנושא דילול עוברים (על פי חוק אסור לכפות על הפונדקאית כל טיפול אם היא מתנגדת לו) הכי חשוב לבחון הוא מי עומד מולכם , עד כמה עונים בכנות ,כמה הוא מוכנים לבא לקראת הצד שכנגד, האם בשלים לתהליך בצורה כזו שחשבו גם על הקשיים שעלולים להיות.אם יש קושי חשוב לדבר עליו מוקדם ככל האפשר כדי לפתור אותו מהר ככל האפשר וגם כדי להימנע ממפח נפש שנגרם כתוצאה מניתוק הקשר בשלבים מתקדמים. לברר תמיד מה דעת המשפחה הקרובה, משפחה שמתנגדת נחרצות עלולה לגרום ל"פיק ברכיים" בשלבים מאוחרים יותר, כמו כן משפחה שלא יודעת על כך עלולה להוות מכשול כשייוודע לה, אל תניחו כי זו בעיה "שלה" או "שלהם" כי אם התהליך ייעצר או יתקל בקשיים זו כבר בעיה שלכם. כמובן שיש להתרשם גם מהקשר הבין אישי בינכם , אם הזוג משדר "קרירות" והפונדקאית מחפשת זוג "חם" או להפך ,האם אחד הצדדים אחד מסוגר והשני מחפש פתיחות? –כדאי לציין זאת כבר בשלבים אלו.

אם אתם נפגשים עם דרך משרד תיווך:

יש להגדיר האם הקשר העיקרי הוא דרך המתווך או דרכם – רבים נעלבים מן ה"קרירות" שהצד השני מפגין בעוד שלצד השני ברור שכל הקשר יעשה דרך משרד התיווך, הימנעו מאי נעימויות דומות פשוט על-ידי שתאמרו: "אנחנו מצפים לקשר ישיר" , או "אנחנו נהיה בקשר דרך האנשים של המשרד" ובדקו את תגובת הצד שכנגד, האם הוא מצפה לסוג קשר מסוג שונה? אם הגדרתם עם משרד התיווך כי חלק מהמבדקים שיש לבצע עבור הועדה אתם רוצים לבצע באופן עצמאי (פסיכולוג,גניקולוג וכו') חשוב לשמוע מה דעת הפונדקאית המיועדת בנושא.

אם הפגישה צלחה

רצוי לקבוע פגישה נוספת כדי להיות בטוחים בבחירה, אנחנו מאד ממליצים להיפגש שוב במקום ניטרלי אם אפשר ללא המתווכים כדי להתרשם שנית לגבי התקשורת בניכם, אם יש שאלות נוספות , לחזור על הנקודות העיקריות שהועלו בפגישה הראשונה וכן נושאים ששכחתם להעלות כתוצאה מההתרגשות של הפגישה הראשונה. שימו לב, חלק מהמועמדות מעדיפות לבא עם הילדים וודאו עד כמה הן קשובות לכן, וכן כדאי לקבוע לפחות פגישה אחת נטולת הילדים.

עצות לדרך:

להיות הגיוניים: אם היא מעשנת רוב הסיכויים שהיא לא לתפסיק לעשן בגללכם, לכל היותר היא תסתיר את זה מכם, אם הם זוג מבוהל אל תצפי מהם לתמיכה נפשית הכיני לך חברת נפש למצבים כאלו.

אל תצפו למצא חברים בנפש חדשים עדיף להגדיר את התהליך כהתקשרות עיסקית כך כל צד יודע מה מצופה ממנו.

אל תכניסו ראש בריא למיטה חולה. התהליך הוא תהליך רפואי מעיקרו לכן גם אם הפונדקאית היא אישה מקסימה לא שותה ,לא מעשנת ואפילו עושה מדיטציות בכל יום אבל במהלך ההיריון האחרון היא היתה בסיכון או שהיא סובלת מבעיה שעלולה בצורה כל שהיא להפריע לה להיכנס להריון או לשמור על הריון או אפילו לסכן אותה ,פשוט עיזבו, למה אתם צריכים מתחים נוספים?

כעיקרון אנחנו מאד ממליצים לקחת את המועמדת לרופא הפריון שאצלו אתם מתכוונים לבצע את התהליך הרפואי , גם אם הסתייעתם במשרד תיווך ששולח את המועמדות לרופא נשים מטעמם.

להקשיב לתחושות בטן!

האם עדיף פונדקאית עם או בלי בן זוג?

גם כאן הדעות חלוקות , המצדדים יטענו כי אין כמו בין זוג תומך, לדוגמא במקרה של החזרה שנכשלה הזוג לא יצטרך לשמש משענת לפונדקאית מכיוון שיש לה בין זוג, כמו כן בן זוג יכול להוות עזרה בנושא הילדים . בן זוג קבוע מקטין את הסיכון למחלות מין חדשות .ניתן ורצוי לבקש להיפגש איתו על מנת להתרשם ממנו עד כמה הוא מקבל את התהליך ועד כמה הם יהיו מוכנים להימנע מקיום יחסי מין בהתאם לחוזה. מנגד: מבן זוג ניתן להיכנס להריון ואז תמיד קיים הספק,אבל אין לשכוח כי גם בן זוג מזדמן יכול לגרום להריון לא רצוי, ודאו כי בחוזה בניכם לפונדקאית קיים סעיף של בדיקת רקמות לתינוק לאחר הלידה גם כדי להבטיח עצמכם מפח נפש מיותר וגם כדי להרתיע את הפונדקאית. ההלכה מעדיפה פונדקאית שהיא אישה ללא בן זוג. אבל, בלי בן זוג קבוע אנחנו לא יודעים מי הם בני הזוג המזדמנים, עד כמה הם מסורים לתהליך ויותר חשוב עד כמה הפונדקאית עומדת בהתחייבותה לא לקיים יחסי מין בהתאם לחוזה.

עצה לחיים:

אל תניחו כי אישה צעירה תוותר על מנעמי החים רק בגללכם או בגלל שיקול כספי או בגלל סעיפים כאלו ואחרים בחוזה ואל תנהגו כבת יענה עם הראש בחול אלא ודאו כי הפונדקאית משתמשת באמצעי מניעה בטיחותיים ככל האפשר (כגון קונדומים ) לתקופות שבין הטיפוליםהאם עדיף שהפונדקאית תגור קרוב או רחוק מן ההורים המיועדים?

תלוי מהו טיב הקשר אותו אתם מחפשים, אם אתם רוצים זמינות ויכולת לשמור על קשר קרוב העדיפו פרטנרים שגרים באזור שלכם ,כשבאזור אין הכוונה דווקא מאותה שכונה או אפילו מאותה עיר אלא מאותו אזור בארץ. אם אתם מעוניינים בקשר מרוחק, ונראה לכם שאחרי הלידה תעדיפו לא להיתקל בפרטנר באמצע הרחוב, חפשו מרחק גיאוגרפי. בכל מקרה אל תשכחו שבמהלך התהליך עיקר הפגישות יעשו במרפאות כך שחשוב לברר מראש איך הפונדקאית תגיע למרפאה ולבדיקות הדם שאליהם חשוב להגיע מוקדם בבוקר. כמו כן אחרי ההחזרה שבה היא אמורה לנוח אתם תצטרכו להחזיר אותה או לפחות לדאוג לה למונית חזרה. אנחנו אישית העדפנו פונדקאית קרובה בעיקר משיקולי נוחות שכן קשה ביותר לנהל את התהליך ממרחק, לפעמים יש למסור תרופות,לקחת תוצאות רפואיות וסתם לבא ולבקר ,וקשה לעשות זאת אם הפונדקאית רחוקה.

עצות לדרך

לרוב הפונדקאיות אין רכב, אם אינכם גרים בקרבתה או אינכם מתכוונים להסיע אותה לכל בדיקת דם השתדלו לאתר פונדקאית שגרה במרחק סביר מן המרפאה, כשמרחק סביר מוגדר על-ידינו כמרחק שבו היא יכולה לקחת מונית במחיר שאתם יכולים להרשות לעצמכם או שיש אוטובוסים או מוניות שירות זמינים.

אם הפונדקאית אמורה להגיע באוטובוס בררו כי יש אכן אוטובוסים בשעות הבוקר שאיתם היא תוכל להגיע.

הגדירו מראש אם התשלום לנסיעות כלול בתשלום שהוגדר בחוזה או לא.ה"ועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים" או בשמה המקוצר ה"ועדה"

הוועדה מורכבת מאנשי מקצוע שכל אחד מהם מומחה לתחום מסויים שקשור בתהליך:

שני רופאים בעלי תואר מומחה ביילוד וגניקולוגיה

רופא בעל תואר מומחה ברפואה פנימית

פסיכולוג קליני

עובד סוציאלי

נציג ציבור שהוא משפטן

איש דת, לפי דתם של הצדדים להסכם.

חשבתם שלמצוא פונדקאית זה מסובך ,רק עכשיו הגעתם לשלב המסובך באמת כמו כל מקום ממשלתי גם כאן תתקלו בבירוקרטיה במיטבה: הועדה מתכנסת פעם בשבועיים ולפעמים פעם בחודש, אם חל חג ביום המפגש דוחים אותו בשבוע, יש פגרות קיץ ועוד. אין פרסומים לגבי מועדי התכנסות הועדה והרבה מידע הוא בבחינת "תורה שבעל פה", יש כללים מנחים לפסיכולוגים ולעורכי הדין אולם אין חוזה לדוגמא שניתן להוסיף עליו שינויים באם נדרשים. חוזה שעבר אצל זוג אחד עלול להידרש לשינויים רבים אצל זוג אחר וגם פה חשוב המזל. לרוב תיפגשו בהרכב המלא של הועדה רק ביום חתימת החוזה, לפני כן תהיו בעיקר בקשר עם המתאמת של הועדה,היא תדריך אתכם במילוי הטפסים (אם בחרתם לעבור את התהליך עצמאית) , במידה ויהיו לוועדה הערות (שלא יהיו ספקות, תמיד יש להם הערות) היא תעדכן אתכם לגביהם.

עצות לדרך:

להיות מוכנים לעובדה שכמעט לכל אחד מן היושבים בוועדה יש הערות משלו על הטפסים שמלאתם .

להיות "עם היד על הדופק" : כלומר מידי פעם כדאי לדגום את המתאמת מתי הועדה תשב על התיק שלכם.

את אתם לחוצים בזמן (וכולם כאלו) אל תמתינו עד שהמתאמת תתקשר אליכם ,בררו איתה מתי הועדה אמורה לעבור על התיק שלכם או על השינויים שהם ביקשו, ואז יום למחרת התקשרו אל המתאמת על מנת לקבל הסבר על מצבכם.הכנת התיק ל"ועדה"

נכון לכתיבת שורות אלו המסמכים אותם יש להגיש לוועדה:

1. טופס בקשה – זהו טופס הצהרתי של כל הגורמים (ההורים המיועדים והפונדקאית) בו תתבקשו למלא את פרטיכם האישיים כגון שמות,כתובת, מספר תעודת זהות ולחתום כי אתם מבקשים לאשר את ההסכם.

2. צילום ת.ז. + הספח – יש לצלם את תעודות הזהות של כולם (ההורים המיעדים והאם הנושאת) כולל הספח וכן את פרטי הילדים, צילום זה נועד בין השאר לאשר את גילכם ואת מספר הילדים שלכם. למרות שלא מבקשים כדאי גם כאן שעורך הדין יחתום כי הצילומים נאמנים למקור.

3. תצהירים להורים המיועדים המיועדת – אלו שני טפסים בו ההורים המיועדים מצהירים על מצבם המשפחתי , כי אין קירבה משפחתית בינם לבין הפונדקאית המיועדת, כי הם לא עברו עבירות פליליות וכן הם לא חולים במחלת נפש . אם במידה וכן עברתם עבירה פלילית או שחליתם במחלת נפש יש להתייעץ עם המתאמת לגבי האישורים הנוספים שיש להמציא לועדה על מנת לקבל את אישורה לתהליך.

4. דו"ח רישום פלילי של בני הזוג ושל הפונדקאית – גשו לתחנת המשטרה שקרובה לביתכם עם תעודת הזהות ובקשו שיוציאו לכם את הדוח הזה,אל תדאגו גם כאן הבירוקרטיה שולטת, במשטרה תקבלו חשבונית לתשלום אותה עליכם לשלם בבנק הדואר עבור הדו"ח ורק אחרי שתחזרו עם הקבלה תקבלו את הדו"ח.

5. תמצית רישום משרד הפנים – דווקא כאן הופתענו לטובה, באתר האינטרנט של משרד הפנים ניתן להזמין עבור כולם (ההורים המיועדים והפונדקאית) את הטופס ישירות הביתה וללא תשלום ,על פי רוב ניתן להזמין את האישור גם בימים של שביתה במשרד הפנים. הטופס מגיע תוך מספר ימים.לוועדה יש לשלוח גם את הספח של בן הזוג והילדים. שימו לב שהטופס ישלח לכתובת שמופיעה בתעודת הזהות!

6. חוות דעת גניקולוגית מרופא מומחה לגבי האם המיועדת – את הטופס הזה ממלא רופא הנשים של האם המיועדת. בטופס זה הוא מצהיר על הבעיות הרפואיות של האם המיועדת שבגללם היא מנועה מלשאת הריון ולכן פונדקאות מהווה פיתרון עבורה.

7. חוות דעת של רופא משפחה –כאן אין טופס מסוים למלא ולכן יש לגשת לרופא המשפחה ולבקש ממנו תצהיר על מצב הבריאות של מבני הזוג ושל הפונדקאית (כמובן שכל אחד הולך לרופא שלו) , וכן לקבל ממנו הפניות לבדיקות דם שאותם תבצעו בקופת החולים שלכם .הבדיקות כוללות לדוגמא בדיקה לנשאות איידס או צהבת וכן על האב המיועד לבצע בדיקת זרע.

8. אישור מפסיכולוג או עו"ס על קבלת יעוץ מקצועי מתאים, לרבות בדבר אפשרויות הורות אחרת (אמוץ) – את האישור הזה ניתן לקבל במידה ונרשמתם לאימוץ בארץ מהעובדת-הסוציאלית שמלווה אתכם בתהליך

9. צילום (מאושר ע"י עו"ד) של תעודת גירושין של המועמדת לאם נושאת – במידה והאם הנושאת (הפונדקאית המיועדת) הינה גרושה יש לצלם את תעודת הגירושין ולהחתים את העו"ד על כך שהצילום נאמן למקור.

10. טופס הצהרת המועמדת : בטופס זה על המועמדת להיות פונדקאית למלא פרטים אישים כגון כתובת ומספר ת"ז , פרטים רפואיים כמו מספר הלידות ומספר ההפלות ,כמו כן היא מצהירה כי אין קירבה משפחתית בינה לבין מישהו מההורים המיועדים,שהיא אינה חולה במחלת נפש,שהיא לא עברה עבירה פלילית (אם כן , כדאי לשלוח לוועדה את הדו"ח על העבירה שקיבלתם מן המשטרה כדי לקבל אישור עקרוני עוד לפני הגשת כל המסמכים). בנוסף על המועמדת להצהיר כי היא קיבלה יעוץ משפטי על ידי עורך-דין שאינו עורך הדין של בני הזוג והוא הסביר לה את פרטי החוזה והיא את ההתחייבויות שכרוכות בחוזה.

11. חוות דעת גניקולוגית של המועמדת מרופא מומחה, כולל הבדיקות – כאן על רופא הנשים למלא את מצבה הבריאותי של המועמדת להיות אם נושאת. בין השאר ידווח שם על מספר הלידות וההפלות (אם היו) ומצבי סיכון בהריונות. כמו כן על הפונדקאית לבצע בדיקות דם (כגון אדמת,איידס וצהבת) שונות ובדיקת אולטרה-סאונד. כדי למנוע עיקובים מיותרים כדאי לצרף גם את הדו"חות הרפואיים של הלידות מבית-החולים בהם נולדו הילדים (או בוצעו הפלות).

12. הצהרת רופא מומחה במיילדות על הפונדקאית לקבל הסבר מפורט על התהליך ועל הסכנות שכרוכות בתהליך. אנחנו ממליצים שכולם כלומר לא רק הפונדקאית ישמעו את ההסבר כדי שתדעו לקראת מה אתם הולכים. על טופס זה חותם הרופא וכן הפונדקאית חותמת כי היא קיבלה את ההסבר והבינה אותו.

13. אישור מעו"ד על קריאה והבנת ההסכם, ע"י המועמדת לאם נושאת – אחרי שהפונדקאית קיבלה הסבר על כל אחד מסעיפי החוזה ע"י עורך-דין שאינו עורך הדין שמייצג את בני הזוג . על העורך דין להוציא תצהיר כי הוא הסביר לה את פרטי החוזה וכי למיטב הבנתו היא מבינה את משמעות החוזה.

14. הצעה לביטוח חיים למועמדת + ביטוח סיכונים – קיימים סוכני ביטוח שכבר יודעים מהי ההצעה אותה יש להגיש לוועדה, אולם אם אתם מכירים סוכן ביטוח אמין בקשו מן המתאמת מהם הסעיפים אותם יש לכלול בהצעה לביטוחים. בכל מקרה זוהי רק הצעה לביטוח, לפני חתימת החוזה תצטרכו להגיש לוועדה (אפשר ביום החתימה) אישור כי החל מחתימת החוזה יינתן תוקף לביטוח באמצעות התשלומים שישולמו מחשבון הנאמנות.

15. חוות דעת פסיכולוגית של בני הזוג ושל הפונדקאית (ע"פ ההנחיות המצורפות)- באופן כללי כל פסיכולוג רשאי לתת לכם חוות דעת על-פי ההנחיות של הוועדה, אם אינכם מכירים פסיכולוג יש לבקש מן המתאמת את רשימת הפסיכולוגים שכבר נתנו חוות דעת כזו. אנחנו ממליצים ללכת לכאלו שכבר נתנו חוות דעת כזו כי יותר קל לקבל את אישור הוועדה במידה והאישור הומצא מגורם מוכר , כמו כן חשוב שגורם שבקיא בתחום יבחן את החוסן הנפשי שכל כל הגורמים לעמוד בתהליך וכן אם תחליטו שאתם מעוניינים בליווי פסיכולוגי מקצועי בתהליך רצוי לקחת איש מקצוע שבקיא בתחום הפונדקאות.

16. הסכם בין בני הזוג למועמדת (ע"פ ההנחיות ) – זהו למעשה החוזה שאותו מבקשים לחתום . ורק אחרי שיתקבל אישור מן הוועדה תוכלו לחתום עליו.

הסבר מפורט יותר על חוות הדעת הפסיכולוגית,הביטוח והחוזה קיים בהמשך הספר.

עצות לדרך:

ניתן למצוא מסמכים עדכניים באתר של משרד הבריאות.

חשוב ליצור קשרים טובים עם המתאמת של הוועדה שכן היא תלווה אתכם עד לחתימת החוזה.

אין דבר סופי ,תלוי כמה אתן עקשניים, כמו כל דבר בחיים אם זה חשוב לכם תלחמו (אלא אם כן זה מוגדר בחוק) ואם זה לא ממש עקרוני תשמרו אנרגיות.

גם אם זה נראה אין סופי והזמן דוחק, הסיבות להתעקשויות השונות של הועדה נוצרו כתוצאה מנסיון רב כדאי להקשיב לסיבות ולא סתם להתעקש כי יש בינכם קשר טוב ,מכיוון שכמתחילים את התהליך הרפואי בכל פעם שבה מקבלים תוצאה שלילית הכאב גדל.

לפעמים יותר פשוט לבצע את הבקשות שלהם מאשר להלחם,שבועיים לפני חתימת החוזה בקשו מאיתנו בדיקות דם נוספות שלא נדרשו קודם לכן,קחו בחשבון שגם זה קורה.

לוו את הפונדקאית למפגש עם הרופא שאמור להסביר לה את ההשלכות והמשמעויות של הטיפול אותו עומדת לעבור במסגרת תהליך נשיאת עוברים גם בשביל השקט הנפשי שלכם שהיא יודעת למה היא נכנסת וגם כדי שתעריכו את מה שהיא מוכנה לעשות עבורכם.

שימרו אנרגיות לשלב החשוב באמת: שלב הטיפולים

המבדקים הפסיכולוגיים:

נכון, זה מקומם שעורכים לנו מבדקי כשירות להיות הורים כשכל יום מופיעים בעיתון אנשים רעים שלא קיבלו אישור מאף אחד להיות הורים,אבל המבדקים נועדו גם לבחון את ההתמודדות שלנו עם הקשר החדש, מה הן הנקודות החזקות ומהן החולשות שלנו דרכי קבלת החלטות גמישות והיכולת להתפשר מדת האמון שכל צד נותן בצד שכנגד . בפגישה עם הפונדקאית בוחנים שהיא יודעת לאיזה תהליך היא נכנסת ומה נדרש ממנה, מעריכים את היכולת שלה להתמודד עם פרידות רמת הבגרות והאחראיות שלה. אם כולם מבצעים את המבדקים באותו מקום כדאי לבקש פגישה מסכמת שבה יעלה בפניכם המאבחן נקודות עיקריות שכדאי שתשימו לב אליהם לגבי השותפים העיקריים לא כדי לשנות אותם אלא פשוט כדי שתדעו.לדוגמא אצלנו הפסיכולוגית הסבירה לנו שלשלושתנו קימת נטייה להסתגר בתוך עצמנו ברגע של קושי ורק לאחר זמן מה אנחנו מוכנים לדון בקושי,לכן קבענו מראש שאחרי כל קושי שניתקל(כמו למשל אי היקלטות לאחר החזרה) נדבר על המשך התהליך רק למחרת ההודעה וכך נמנענו מלהציק אחד לשני. המבדקים לא נועדו לאשר לאנשים גאונים לעבור את התהליך אלא נועדו לבדוק שמדובר באנשים רגילים שלא ישברו במהלך הטיפולים (אין הכוונה לקושי רגעי) לכן אין מה להתכונן למבחנים מכיוון שלא תשנו את האישיות שלכם מה גם שאתם לא נדרשים לכך (אלא אם כן אתם פסיכופטים), אין תשובות נכונות או שגויות לכל אחד יש התנהגות שאופיינית לו. כמובן כמו תמיד גם כאן קיים סיכוי לטעויות באבחון אם אתם לא בטוחים בקשו חוות דעת נוספת. המבחנים אורכים כחצי יום לכן מומלץ להגיע רגועים. אם אתם עורכים את המבדקים באופן עצמאי בקשו ממתאמת הועדה את רשימת הפסיכולוגים שמורשים לבצע את האבחון.

עצות לדרך:

מקומות רבים שמבצעים אבחון פסיכולוגי מציעים ליווי פסיכולוגי של התהליך על-ידם.

אם אתם שוקלים אימוץ בארץ כדאי לברר מי מהמקומות מאושר גם ע"י לשכת הרווחה כך שתעברו את האבחון פעם אחת ולא פעמים (וגם תמנעו מתשלום כפול)

עו"ד והחוזה

למרות שכל השלבים חיוניים להצלחת ההתקשרות החוזה מהווה את העוגן המשפטי לכך.כאן אנחנו בהחלט ממליצים לא לחסוך,גם אם אחותכם היא עורכת-דין מנוסה וגם אם אתם עורכי דין , כדאי לקחת עורך-דין שמתמחה בנושא מכיר את שיגעונות הועדה (שוב עניין של תורה שבעל-פה מה מותר ומה אסור) ויכול לייצג את שני הצדדים בצורה הגונה כי הסוד הוא בפרטים הקטנים. בתחום זה הגינות היא מילת המפתח מכיוון שאם צד כלשהו ירגיש מרומה זוהי תשתית ליחסים רעועים. חשוב שהחוזה יכסה ככל האפשר את כל שלבי התהליך בהתאם להנחיות הועדה.כמו שכבר ציינו גם אם לקחתם חוזה שאושר ע"י הועדה אל תצפו לאישור אוטומטי יש עורכי דין בוועדה שגם הם צריכים להתפרנס. בחוזה מגדירים את התשלומים השונים במהלך הטיפולים,ההיריון עד הלידה,שימו לב החל משבוע 26 של ההריון אם מבוצעת הפלה יש להתחיל את כל התשלומים מההתחלה (הוראות של הוועדה)

עצות לדרך:

לעורך הדין:

גם אם קיבלת חוזה "סטנדרטי" (אין דבר כזה) או שיש לך חוזה שעשית עבור זוגות אחרים בדוק שכל הסעיפים עדיין רלוונטיים, הפונדקאית שלנו נדרשה להסביר את הבנת לגבי תרומת ביציות למרות שזה לא היה רלוונטי לגבינו רק מפני שהיה סעיף כזה בחוזה... להורים: קיימות שתי גישות לתשלום לפונדקאית בעת הטיפולים: האחת היא לשלם כל חודש ללא כל קשר לשלב שבו נמצאים הטיפולים והשנייה היא לשלם רק אחרי החזרת העוברים, אנחנו יותר מאשר ממליצים על הגישה הראשונה גם אם היא קצת יותר יקרה ממספר סיבות: גם לפני ההחזרה הפונדקאית נדרשת להוצאות שונות כגון הגעה לטיפולים,שיחות טלפון וכדו' כמו כן יש פעמים בהם הפונדקאית עוברת טיפולים אולם לא מתבצעת כל "החזרה" בגלל בעיות שונות ,לעיתים הזוג רוצה לקחת הפסקה מהטיפולים כדי לצבור אנרגיות כל זה ועוד עלולים לגרום למורת רוח אצל הפונדקאית שעלולה להרגיש כי היא לא מקבלת תמורה בעד ההשקעה שלה, ודעתנו האישית בלבד: היא צודקת. שימו לב שבחוזה יוגדר תשלום ראשון להריון רק כאשר תראו "דופק עוברי" בבדיקת האולטרה-סאונד, אחרת תאלצו לשלם גם אם היה שק ריק (שק עוברי ללא עובר) או הריון כימי.


לפונדקאית:

התייחסי לחוזה כאל חוזה של מקום עבודה חדש,הקפידי להבין את פרטי החוזה ועל מה את חותמת,אל תניחי כי החוזה אינו ניתן לשינוי שום דבר אינו מוחלט אלא אם כן הוועדה דורשת זאת (אפשר להתקשר ולברר) , אם ההתקשרות בניכם אינה דרך משרד תיווך התעקשי ללכת לעורך דין שאת תבחרי על מנת שתזכי לייצוג הטוב ביותר עבורך. זיכרי, החוזה נועד להבטיח אותך וגם להבטיח את ילדיך במידה וחלילה יקרה לך משהו. כמו כן את עלולה להישאל בוועדה על פרטי החוזה כך שחשוב שתביני את כל פרטיו. שימי לב לסעיפים שעלולים לסכן אותך כמו מספר העוברים שיוחזרו בכל פעם.


לכולם:

כמו תמיד חשוב להיות חכם לא רק צודק,לא להתעקש על פרטים טכניים לא חשובים ולזלזל בסוגיות "לא מעניינות" .

היו הוגנים, זה המפתח להתקשרות תקינה בה אף צד לא מרגיש מרומה.

אמנם קיים "חוזה" אולם לא קיים פיצוי שיכול לפצות על עוגמת הנפש אם הפונדקאית תהיה בהריון ולא מילדכם, אם היא תחליט להפיל את התינוק או אפילו תמנע ממכם להיות נוכחים בבדיקות הרפואיות במהלך ההריון לכן חשוב לשמור על מערכת יחסים קורקטית ולא חברות שעלולה להוביל למריבות, מערכת יחסים חברית במידה תוך הצמדות לחוזה.הנאמן על הכספים:

הנאמן הוא מי שיהיה אחראי על הכספים בכל התהליך, לרוב הנאמן הוא אחד מעורכי הדין שליוו את החוזה (או עו"ד של הזוג או עו"ד של הפונדקאית), הוא אחראי להעביר את הכסף לפונדקאית בהתאם לחוזה שנחתם בין הצדדים. בתשלומים לקרן הנאמנות יש לכלול את כל הסכומים הקשורים לתשלום עבור התהליך, כולל תשלומים עבור פעולות שעשויות או אינן עשויות להתבצע) לרבות סכומי פרמיות הביטוח, היעוץ המשפטי, יעוץ רפואי ועלות הטיפול הפסיכוסוציאלי. הכסף ישאר בחשבון הנאמנות 6 חודשים לאחר מועד הלידה. ההורים המיועדים יתנו לנאמן הוראות בכתב לענין השקעות הכספים בנאמנות בכדי לשמור על ערכם, ופירות ההשקעה תהיינה של ההורים המיועדים.

עצה לדרך:

חשוב ביותר שכל העברות הכספים יתנהלו ע"י הנאמן ורק דרכו בהתאם לחוזה, היו כבר מקרים שבהם הורים מיועדים הלוו לפונדקאית "על החשבון" שנעלמה עם הכספים, אבל כל אחד ינהג לפי ראות עיניו ולפי שיקול דעתו.


ביטוחים:

כדי שלא תדרשו לשלם כספים נוספים אם חס וחלילה.... אתם נדרשים לבטח את הפונדקאית הפוליסה תכלול את הכיסוי המירבי האפשרי:

ביטוח למקרה מוות מכל סיבה שהיא.

ביטוח למקרה אובדן כושר עבודה כולל שמירת הריון.

ביטוח למקרים מחלות קשות.

ביטוח למקרה נכות מתאונה.

ביטוח ניתוחים והשתלות

אל תסתפקו בהצהרת הסוכן כי הפוליסה מכסה את דרישות הועדה, בידקו למשל כיסוי למקרה של שמירת הריון כמו גם אחרי כמה ימי מחלה חברת הביטוח מתחילה לשלם לה על חושת מחלה מכיוון שאם היא משלמת אחרי חודשיים ויותר אתם הם אלה שתצטרכו לשלם מכספיכם (בנוסף לתשלומים הרגילים) את ימי חופשת המחלה. שימו לב שהתשלומים יתחילו רק אחרי חתימת החוזה. את תשלומי הביטוח ניתן להפסיק רק חצי שנה לאחר הלידה,ואם לא היתה לידה אז רק חודש ממועד ביטול החוזה, שימו לב למועדים שנקבעו בחוזה שלכם.

עצות לדרך

לא, אנחנו לא סוכני ביטוח אבל עדיין אנחנו ממליצים שיהיה ביטוח חיים לפחות לאחד מבני הזוג במידה וחס וחלילה הפונדקאית תהיה בהריון והזוג בעולם שכולו טוב. סוג של "ביטוח" נוסף שמומלץ להכין הוא הסכם בין בני הזוג מה קורה עם העוברים (המוקפאים ואלו שהוחזרו לפונדקאית) במידה ובני הזוג יבחרו להיפרד בדומה להסכם ממון כדאי להכין את זה כשהזוג מוכן יותר להתפשר ולא בשלב שבו עורכי דין מעורבים (ע"ע הזוג נחמני).כספים - מאיפה מסיגים סכומים כאלו?

אם אתם זוג מסודר כלכלית דלגו על סעיף זה.

אם אתם זוג סטנדרטי במדינת ישראל עם משכנתא חונקת,וחשבון עובר ושב במצב גבולי אין ספק שחלק הכואב ביותר. קיימות מספר שיטות שניתן להעזר בהם לפני שפונים להלוואות בשוק האפור (לא מומלץ) אחרי שמיציתם את אפשרויות ההלוואה מההורים והבנקים: האגודה הישראלית להלוואות: אגודה חביבה שנותנת הלוואה של 5000$ בתנאים נוחים.

אפשר לבקש להגדיל את המשכנתא בבנק שבו לקחתם הלוואה אם אתם עובדים במקום שבו מקובל לתת פיצויים גם במידה ואתם עוזבים אפשר לבקש את החלק שצברתם עד כה כהלוואה שתוחזר בעת העזיבה. אל תשכחו לקחת בחשבון את עלות הטיפולים והתרופות גם כאן מדובר בסכום לא מבוטל.

עצות לחיים:

כולנו תקוה שבסוף התהליך המשפחה תתרחב לכן אל תתחייבו מעבר ליכולתכם, אתם לא רוצים להביא תינוק לעולם אבל לגור איתו באוהל.

לא מומלץ לארגן כספים דרך נדבות בצמתים, ערבי התרמה או פניות נרגשות לעיתונים אלא אם אתם מחובבי הז'אנר ורוצים לזכות ב-15 דקות התהילה שלכם, כמו כן אל תתפלאו אם תעלה באופן מדאיג כמות שיחות הטלפונים מאנשים הזויים לחלוטין.

שימו לב כי מעל הסכום הנקוב שיש לשלם לפונדקאית יש לשים בחשבון הנאמנות את כל המיקרים שאותם אולי תצטרכו לשלם לכן יש לארגן כ-10000$ מלבד הסכום אותו אתם אמורים לשלם לפונדקאית (לא כולל הסכום שתצטרכו לשלם למתווכים אם בחרתם לאתר פונדקאית דרכם).

תמיד מומלץ קרוב משפחה עשיר ונדיב

אחרי שמלאתם את הטפסים:

מומלץ לצלם ולהשאיר לכם עותק של כל מסמך שהגשתם לועדה (לפעמים דברים הולכים לאיבוד). אחרי ששלחתם תתקשרו לברר אם אכן הגיעו המסמכים ואם חסר משהו, גם אם אומרים לכם שלא, זה לא אומר שלא חסר. להקפיד למלא את כל הטפסים במלואם.

להתקשר ולברר מתי ידונו בתיק שלכם בועדה, בדרך כלל אחרי הדיון יתברר לכם שאתם נדרשים לתיקונים ותוספות - אל תתרגשו זה נוהל שגרתי. אל תתנו לדברים להתנהל לבד הקפידו לעקוב אחרי הדיונים בתיק שלכם אך אל תהיו נודניקים. בררו אילו בדיקות אתם נדרשים לבצע לפני התחלת הטיפולים במרפאה בה אתם מתעתדים לבצע את הטיפולים ובצעו אותם, כך תחסכו את זמן המתנה נוסף.לפני החתימה:

בדרך כלל הוועדה נוהגת לזמן אליה לפגישה את הפונדקאית ולעיתים אף את בני הזוג או אחד משניהם,הוועדה מבקשת להתרשם מהם מהתייחסותם לתהליך ולשותפים לתהליך. השאלות הנפוצות: לעיתים קרובות הפונדקאית וגם הזוגות נשאלים על פרטי החוזה לכן כדאי לקרא אותו בעיון לפני שמגיעים לפגישה,לא צריך להתרגש אתם לא נדרשים להיות עורכי דין אלא להפגין ידע בסיסי על מה שאתם עומדים לחתום עליו. העובדות הסוציאליות מבקשות להתרשם התרשמות נוספת על בשלות ורצינות המועמדים לתהליך הפונדקאות. הרופאים מבררים עד כמה הפונדקאית מבינה את ההליך הרפואי ואת הסכנות הרפואיות שעלולות להיות כתוצאה מהטיפולים שהיא תקבל.

עצה לדרך:

אם לא הסתרתם דבר עד כאן אין לכם מה לחשוש פשוט היו עצמכם.


החתימה:

אחרי שהוועדה דנה בתיק שלכם ונמצאתם רשאים לחתום על החוזה ,תוזמנו לחתום על החוזה ברוב פאר והדר במשרדי משרד הבריאות. אל תופתעו אם גם לפני החתימה תתבקשו לענות על שאלות שונות בפרט אם לא נפגשתם קודם , ולאחר מכן תידרשו לחתום בראשי-תיבות על כל המסמכים וחתימה מלאה בסוף החוזה. לאחר החתימה אתם אמורים לקבל אישור שבו נאמר שאתם רשאים לעבור טיפולי פוריות עם פונדקאית בהתאם למה שסיכמתם בחוזה. שימו לב האישור ניתן לזמן מוגבל בדרך כלל לשנה וחצי ויש רופאים שלא יתחילו טיפול אם ההחזרה עלולה להיות לאחר הזמן שהוקצב לכם. עצה לדרך:

ללכת לחדר כושר כדי לחזק את שרירי היד, במהלך החתימה תידרשו לחתום הרבה פעמים על אלפי טפסים שונים.

הגעתם עד פה כל הכבוד ,כדאי להודות לשותפים על המאמץ ,הסבלנות וההתמדה אם ע"י כרטיס ברכה ,מתנה קטנה או ארוחה משותפת , אבל אל תגזימו אתם עדיין בתחילת הדרך.

אם כל הצדדים מעוניינים להמשיך בתהליך מעבר למספר הפעמים שהגדרתם בחוזה או מעבר לזמן שהוקצב לכם אפשר זאת לבקש מן הועדה ע"י שתשלחו מכתב למתאמת הועדה.הטיפולים:

חברים יקרים, זהו זה הגעתם לשלב האמיתי תמיד טוב להיות אופטימיים אבל חשוב גם להיות הגיוניים, הסיכוי שלכם להצלחה הוא כמו כל זוג שעובר טיפולי פוריות (הפרית מבחנה) והוא עומד כיום סביב ה 20-25 אחוזים. כמובן שלכל זוג קיימת ההיסטוריה הרפואית שלו ומידת המזל שהוקצבה לו מלמעלה. במידה וההליך לא כולל תרומת ביציות: ה"משחק" ההורמונלי נועד כעת ליצור התאמה בין מועדי המחזור של האם המיועדת ש"תורמת" את הביציות לבין האם הנושאת- הפונדקאית שתקלוט לתוך רחמה את העוברים של בני הזוג. אחרי שנוצרת התאמה כזו (לכל רופא יש את השיטות שחביבות עליו) האם המיועדת מקבלת הורמונים שיגרמו לה לייצר מספר ביציות והפונדקאית תקבל הורמונים שיכינו לה את הרחם לקליטת העוברים. אחרי ששואבים מן האם המיועדת את הביציות ומפרים אותם בזרעו של האב המיועד (בארץ פונדקאות מותרת רק בתנאי שהעוברים מופרים בזרעו של האב המיועד) מחזירים את העוברים לפונדקאית, תהליך ההחזרה אינו כואב יותר מבדיקה גניקולוגית רגילה . תרומת ביציות: הביציות שנתרמו מופרות בזרע האב המיועד והעוברים שהופרו מוחזרים לרחם הפונדקאית,גם כאן הפונדקאית מקבלת הורמונים שיכינו לה את הרחם לקליטת העוברים. יומיים אחרי החזרת העוברים לרחם הפונדקאית,הפונדקאית נדרשת לא לבצע עבודות שדורשות מאמץ,ביום השתים עשרה אחרי ההחזרה נערכת בדיקת דם כדי לבדוק האם מתפתח הריון. אם תשובת הדם שלילית חוזרים על התהליך. אם תשובת הדם חיובית – מזל טוב! מכאן ההמשך הוא כמו כל הריון רגיל (לא ממש רגיל אבל כמו)

עצות לדרך:

זיכרו תמיד שמה שחשבתם זה לא תמיד מה שקורה בפועל ולפעמים הזמן עושה את שלו, לא כל אחת מוכנה להחשף בפני אנשים זרים, זה שאתם משלמים לה אינו מקנה לכם את הזכות לחדור לרשות הפרט שלה אם בביתה ואם בבדיקות רפואיות,אם זה בדיקות שממש חשוב לכם להיות נוכחים בתהליך עצמו כמו אולטרה-סאונד אפשר לבקש שיכסו את החלקים המוצנעים שלה כדי שתוכלו להכנס בלי לגרום למבוכה מיותרת.

אורך רוח וסבלנות הם מצרכים מועילים גם אם קשה להשיג אותם

הכינו ורידים "יפים" הולכים לדקור אתכן הרבה במהלך המעקב ההורמונלי.

נשים רבות (גם זו ששותפה לכתיבת הספר) מפתחות עקב ההורמונים הרבים אם להגדיר בעדינות מירבית "פתיל קצר" וכל דבר קטן יכול לגרום למריבות במקרה הרע או לדמעות לא תמיד מוסברות במקרה הרע מאד, לא להתרגש זה עובר תוך כמה חודשים פשוט לעשות קולות של שטיח ולדבר על זה אחרי שגומרים עם ההורמונים,לא בריא להשאיר משקעים של מריבות כאלה בבטן הרבה זמן.

עצה לדרך:

להורים:

לא לשגע את הפונדקאית גם ככה ההורמונים משתוללים והיא לחוצה שהכל יסתיים בכי טוב.

לפונדקאית:

סבלנות ,היי את הבוגרת יותר,יש גבול ממה שיש לצפות מזוג שציפה כל-כך הרבה.

במקרה שיש מחלוקת או חלילה הגעתם למצב של ריב ח-ו-ב-ה לבקש סיוע חיצוני שיתווך בין הגורמים השונים ויקבע כללים ברורים לגבי ההמשך לדוגמא: אתם זוג צעיר שהרופאים לא החלטיים אם אתם צריכים לבצע בדיקת מי שפיר לעובר, נכון בחוזה רשום שהיא מסכימה לבצע את הבדיקה אולם בפועל לא ניתן לכפות עליה לבצע כל בדיקה, כדאי שתנסו להגדיר פשרה בסיגנון הולכים לחוות דעת נוספת שמוסכמת על כל הצדדים ועל פי שיקול דעתו יוחלט הדבר.

אם הוויכוח אינו רפואי אבל עקרוני לשני הצדדים (היא רוצה להצטרף למאהל מחאה) פנו לסיוע של פסיכולוגים או עו"ס שמתמחים בנושא,לעיתים משרדי התיווך גם יכולים לסייע אפילו אם לא הם תיווכו בינכם, הרי אתם לא רוצים להגיע לבית המשפט אלא להביא תינוק בריא ,שלם וחיכן.

ההריון...

הריון ולידה בעזרת פונדקאית


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי